Szachy

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu Promyk
Szachy

Szachy

Szachy to strategiczna gra planszowa, która może wciągnąć bez reszty. Wydawać by się mogło, że poruszanie się pionkami po planszy nie może być atrakcyjne dla najmłodszych. Nic bardziej mylnego! Dzieci uwielbiają szachy i chętnie uczestniczą w turniejach, które pozwalają im przenieść się w świat wyobraźni. Zajęcia szachowe nie opierają się bowiem na nauce poruszania się pionkami po planszy, ale przede wszystkim na dobrej zabawie i umiejętności logicznego myślenia.

Dlaczego warto zapisać dziecko na szachy?

Nauka gry w szachy w wieku przedszkolnym wygląda zupełnie inaczej niż lekcje organizowane dla starszych adeptów sztuki szachowej. Dzieci nie są zainteresowane aktywnościami, które wymagają od nich siedzenia w jednym miejscu i słuchania wykładu. Z tego względu, lekcje szachowe organizowane przez nasze niepubliczne przedszkole w Tychach, wykraczają poza tradycyjne pojmowanie nauki. Zamiast tłumaczyć dzieciom, że król może poruszać się tylko o jedno pole w każdą stronę, przekazujemy im wiedzę w sposób przystępny, np. ” król kroczy bardzo majestatycznie, dlatego będzie znacznie wolniejszy od gońca”. Dzieci uwielbiają prosty, a zarazem sugestywny przekaz, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby nasze zajęcia oddziaływały na ich wyobraźnię i stały się czymś więcej niż nudną pogadanką na temat strategicznej gry.

Jakie korzyści niesie ze sobą gra w szachy we wczesnym wieku?

Szachy to coś więcej niż gra. Jeżeli umożliwisz dziecku zbieranie doświadczeń we wczesnym wieku, być może jego miłość rozkwitnie i w późniejszych latach odniesie sukcesy w tej dziedzinie. Szachy są świetną alternatywą dla popularnych gier komputerowych. Dzieci bardzo lubią gry i zabawy logiczne. Szachy są nie tylko rozrywką, ale także metodą na wyrobienie w sobie pozytywnych cech charakteru, takich jak: cierpliwość, pewność siebie, przestrzeganie zasad uczciwej gry, systematyczność czy odpowiedzialność za swoje działania. Co więcej, dziecko uczy się akceptować porażki i ewentualne niepowodzenia. Można zatem powiedzieć, że niejako budują charakter i pozytywne wartości.

Nasze przedszkole organizuje zajęcia w małych grupach pod okiem doświadczonego dydaktyka. Zajęcia są ukierunkowane na utrwalanie nowych zagadnień i pokazywanie, na czym polega zdrowa rywalizacja. To bez wątpienia doskonała forma aktywności dla wszystkich dzieci, które wykazują predylekcje do nauki i poznawania świata.